Relacje, które nie służą

Bez względu na to jaki mamy charakter, temperament czy usposobienie, czy lubimy spędzać czas z ludźmi, czy też stronimy od nich, a grono naszych najbliższych znajomych to kilka osób, każdy  z nas funkcjonuje w wielu, różnych relacjach.  Rodzinnych, zawodowych, prywatnych, służbowych, sąsiedzkich…można wymieniać i wymieniać.

Na przestrzeni lat otaczający nas ludzie zmieniają się.  Poznajemy nowych, z którymi się zaprzyjaźniamy, niektórzy, mimo wieloletniej znajomości, znikają z naszego życia. Jednych relacji jest nam żal, a o zakończeniu innych myślimy z ulgą.

Warto zatrzymać się na chwilę i przyjrzeć relacjom wokół siebie, a potem zastanowić – czy wszystkie na pewno mi służą?

Symptomy toksycznych relacji

Przyglądając się swoim relacjom koniecznie zwróć uwagę na oznaki, które mogą świadczyć o tym, że dana relacja Ci nie służy:

Stosunek do twoich opinii i granic

Druga strona uważa swoją opinię za jedyną słuszną, często nawet nie dopuszcza cię do głosu, próbuje narzucić swoje zdanie i nie akceptuje innych niż własny punktów widzenia. Dodatkowo często  otrzymujesz od niej rady, o które wcale nie prosisz, a w momencie kiedy odmawiasz realizacji tych pomysłów jesteś wpędzany/na w poczucie winy. Takie powtarzające się zachowania możesz potraktować jako znak ostrzegawczy.

Krytyka

Wszyscy czasem popełniamy błędy lub ponosimy porażki. Naturalnym odruchem jest wówczas zwrócenie się do kogoś kogo cenimy, szanujemy lub kochamy z prośbą o wysłuchanie, a nieraz nawet wsparcie. Jeżeli w takiej sytuacji otrzymujesz informacje co jest z tobą nie tak, co robisz źle, albo co powinieneś zrobić lepiej, a krytyka dotyczy ciebie jako osoby („ty to zawsze”, „ty to nigdy”, „ty to znowu”), to z pewnością warto się zastanowić, czy to była oczekiwana przez ciebie reakcja. W przypadku toksycznych relacji druga strona często daje sobie prawo do tego, aby cię krytykować, a pochwałę usłyszysz od niej bardzo rzadko lub wręcz nigdy. zastanów się zatem, czy tego potrzebujesz w trudnej sytuacji ze strony ważnej dla ciebie osoby?

Emocje

Każda sytuacja, która wywołuje w tobie poczucie winy lub strachu, która budzi twój niepokój w danej relacji nie jest dobrym objawem. Zatrzymaj się na chwilę i spróbuj nazwać emocje, które towarzyszą relacji, nad którą się zastanawiasz – czy to jest spokój, stabilizacja, pewność, czy wręcz odwrotnie – niepokój, poczucie zagubienia, krzywdy lub winy?  Z jakimi emocjami powinna sie wiązać dobra, wartościowa relacja? Sam/a sobie odpowiedz.

Rywalizacja vs. współpraca

Jeśli masz poczucie, że druga strona zwyczajnie o ciebie nie dba – nie jest zainteresowana twoimi problemami, potrzebami czy emocjami. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy to on/a czegoś potrzebuje, w takiej sytuacji potrafi okazywać zainteresowanie, jednak jest ono bardzo powierzchowne. Dodatkowo często zdarza się, że we wszystkim co robisz widzi błędy i niedoskonałości. jednocześnie kiedy osiągniesz sukces będzie przypisywać sobie jego część lub zasługi za to czego ty dokonasz.

Jak zakończyć toksyczną relację

Wyjście z toksycznej relacji wcale nie jest proste.  Często czujemy się osaczeni przez drugą stronę, mamy wdrukowane poczucie winy i towarzyszą nam niezbyt przyjemne emocje.

Dlatego, jeśli tylko zdefiniujesz toksyczne zachowania i poczujesz, że nie chcesz dłużej tkwić w takiej relacji, zakończenie jej należy dobrze zaplanować. Mimo wszystko dobrze zacząć od rozmowy. Powiedzieć drugiej stronie, które z jej zachowań ranią cię, jakich zachowań nie chcesz dłużej tolerować i znosić. W tym przypadku niezwykle istotna jest forma komunikacji. Nie należy się obwiniać czy tłumaczyć, a wręcz przeciwnie – mówić o swoich uczuciach, emocjach, ustalić granice, które z twojej perspektywy powinny zostać nienaruszalne, aby dalej kontynuować tą relację.

Jeśli taka rozmowa nie przynosi oczekiwanych efektów już w trakcie jej trwania, lub zaraz po jej zakończeniu druga strona wraca do starych nawyków powinno być oczywiste, że dawanie kolejnej szansy nie ma sensu i jedynym rozwiązaniem jest ostateczne zamknięcie tej relacji.

Daj sobie czas na przemyślenie i zdystansuj się maksymalnie od tej osoby.  Unikaj spotkań, świadomie zrezygnuj na pewien czas z uczestnictwa w wydarzeniach towarzyskich, na których możecie się spotkać. Wzmocnij się emocjonalnie, odetnij, zmień perspektywę. To wymaga samozaparcia, nie jest łatwe, ale jest możliwe.

Scroll to Top