W 9 na 10 rozmów rekrutacyjnych, które prowadzę pojawia się temat rozwoju. Na pytanie o powody poszukiwania nowej pracy, większość kandydatów czy kandydatek odpowiada – „chcę się rozwijać” , „szukam możliwości rozwoju” lub „w mojej aktualnej pracy nie mam już możliwości rozwoju”.
Czym jest rozwój?
Na podstawie badań przeprowadzonych przez Benefit Systems stwierdzono, że co trzeci Polak nie potrafi powiedzieć, czym jest dla niego rozwój osobisty. Najczęściej pojawiające się odpowiedzi na to pytanie, to:
- zdobywanie nowych umiejętności (23%)
- realizacja celów i marzeń (17%)
- dbanie o relacje z innymi (12%)
- dbanie o rodzinę (12%)
Przyznam, że dla mnie są to dość zaskakujące wyniki. Nieznajomość (lub raczej nieświadomość) tego tematu powoduje, że wokół rozwoju osobistego narasta wiele mitów. Dlatego też sporym zainteresowaniem cieszą się metody i aktywności, które z rozwojem niewiele mają wspólnego, a nikt (poza ich „promotorami”) nie potrafi udowodnić ich skuteczności.
Rozwój osobisty to bardzo szerokie zagadnienie. W niektórych aspektach (jednak nie we wszystkich), wprost nierozłączne z rozwojem zawodowym. Wiąże się on w dużej mierze z działaniami, które mają poprawić jakość życia i rozwinąć wybrane kompetencje. Celem samorozwoju jest dążenie do osiągnięcia szczęścia poprzez podnoszenie poczucia własnej wartości, świadomości siebie, przełamywanie własnych lęków i ograniczeń, stawianiu sobie ambitnych celów i ich realizacji.
Dla mnie rozwój oznacza lepsze, a nie tylko nowe. Nigdy nie dałabym sobie prawa, aby w pracy coachingowej zachęcać klienta do rzucenia stabilnej pracy, bez zabezpieczenia przyszłości, czy wychodzenia z tzw. strefy komfortu i to z trzaśnięciem drzwiami 😉 Jednocześnie jestem wielką promotorką świadomego, dobrze zaplanowanego samorozwoju.
Dlaczego warto inwestować we własny rozwój?
Powodów, dla których warto w siebie inwestować jest wiele. Dla mnie te są najistotniejsze:
- Inwestowanie w rozwój osobisty nie musi być drogie – trzeba przyznać, że aktualnie dostęp do wiedzy jest właściwie nieograniczony. To ogromny, być może największy plus „naszych czasów”. Dostęp do Internetu = dostęp do wiedzy = możliwość rozwoju. Oczywiście, istotne jest selekcjonowanie i wybór dostępnych źródeł i informacji, ale o oczywistościach nie będziemy dywagować. Dodatkowo jest naprawdę sporo wartościowych, darmowych kursów, szkoleń, webinariów czy konferencji, w których można wziąć udział. Kolejne źródło wiedzy to e-booki i audiobooki, te dostępne za darmo i te dostępne w różnych aplikacjach. Jednym słowem – tylko korzystać.
- Rozwój osobisty podnosi jakość życia – jeśli samorozwój idzie w parze ze zdobywaniem nowych kompetencji i kwalifikacji, to jego efektem może być nowa, lepsza, lepiej płatna praca. Przy tym inwestowanie w nowe kompetencje, uczenie się nowych rzeczy i doskonalenie umiejętności daje ogromną satysfakcję. To wpływa na motywację, podnosi energię, daje chęć do kolejnych działań. Dzięki temu możliwe jest pokonanie rutyny i odnalezienie autentycznej radości z pracy i życia.
Samorozwój to jedna z takich inwestycji, która zawsze się opłaca (nawet jeśli nie zawsze się udaje w 100%).