Managerskie wyzwania nowego roku

Bycie skutecznym managerem to m.in. umiejętność dostosowania się do stale zmieniającego się otoczenia biznesowego. Nowy rok przyniesie z jednej strony szereg nowych wyzwań, a z drugiej, potrzebę kontynuacji trendów z poprzednich lat.

Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie – jakie wyzwania staną przed managerami w nadchodzącym roku i jak się na nie dobrze przygotować?

Nowe modele pracy

Praca hybrydowa stała się właściwie normą, dlatego managerowie powinni potrafić zarządzać zespołami i zdalnymi i stacjonarnymi.

To co najważniejsze w tym obszarze, to umiejętność budowania zaangażowania w takich niejednolitych zespołach, a jednocześnie zapewnienie równości szans. Liderzy powinni zadbać o to, aby pracownicy zdalni mieli te same możliwości uczestnictwa w projektach, szkoleniach czy awansach, co ich pracujący z biura koledzy.

Zaangażowanie pracowników

Od kilku lat obserwujemy stały spadek zaangażowania pracowników – zjawiska takie jak quiet quitting czy great resignation nie są już niczym szokującym. Stanowią one jednak ogromne wyzwania dla managerów. W związku z tym, w nadchodzących latach niezwykle istotne będzie indywidualne podejście do pracowników, zrozumienie ich potrzeb oraz stosowanie narzędzi takich jak regularny feedback, aby utrzymać lub podnieść motywację zespołów.

Zarządzanie zmianą

Otaczająca nas rzeczywistość biznesowa pełna jest zmieniających się regulacji prawnych, nie tylko w ujęciu lokalnym, ale też globalnym, nowych technologii, a przez to staje się coraz bardziej nieprzewidywalna. To co może w tej sytuacji podnieść efektywność zarządzania i zaufanie do managera, to z pewnością transparentna komunikacja. Dzięki niej zespół jest na bieżąco informowany o zmianach, co obniża poziom stresu i ułatwia identyfikację z nadchodzącym „nowym”.

Rozwój kompetencji cyfrowych

Cyfryzacja dotyka każdego aspektu zarządzania. Managerowie muszą jeszcze bardziej skupić się na wykorzystaniu technologii w pracy.

  • Automatyzacja procesów– znajomość narzędzi automatyzujących codzienne zadania może znacząco zwiększyć efektywność zespołu.
  • Zarządzanie danymi– analiza danych pozwala podejmować bardziej świadome decyzje i identyfikować obszary wymagające poprawy.

Rozwój kompetencji społecznych (miękkich)

Nie tylko technologie i dane zyskują na znaczeniu. Równie ważne stają się umiejętności takie jak empatia, komunikacja czy budowanie relacji. Stres, presja i zmęczenie mogą wpływać na efektywność pracy, dlatego liderzy powinni być w stanie wspierać swoich pracowników emocjonalnie.

Lider przyszłości – czyli kto?

Nadchodzący rok będzie wymagał od managerów ciągłego rozwoju, elastycznego podejścia i otwartości na zmiany. Koniecznością stanie się inwestowanie w siebie, uczestnictwo w szkoleniach, coachingach czy sesjach mentoringowych.

Liderzy przyszłości to nie tylko skuteczni zarządcy – delegujących zadania i egzekwujący ich wykonanie. To przede wszystkim osoby, które potrafią inspirować i motywować swoich współpracowników.

 

Scroll to Top