Empatia – kompetencja przyszłości

Podejście do roli i funkcji managerskich zmienia się i ewoluuje. Manager kiedyś – musiał być najlepszym specjalistą w dziedzinie, którą zarządzał. Im wyższy miał poziom wiedzy merytorycznej, tym bardziej był ceniony. Z czego to wynikało? Choć trudno w to uwierzyć, ale jeszcze 20-30 lat temu, przed epoką Internetu, dostęp do wiedzy był mocno ograniczony. Zatem ten, kto posiadał wiedzę, posiadał też autorytet.

Te czasy minęły bezpowrotnie. Wiedza jest dostępna na wyciągnięcie ręki, zarówno dla managerów jak i pracowników, zatem budowanie autorytetu przeniosło się w nieco inne obszary.

Tak też się dzieje z rolą managera. Jeśli chce być skuteczny – powinien skutecznie zarządzać powierzonym potencjałem – w tym, przede wszystkim, ludźmi. stąd duży nacisk na rozwijanie świadomości i dojrzałości managerskiej, kompetencji interpersonalnych oraz indywidualnego podejścia do pracownika. Kompetencje takie jak – delegowanie, motywowanie czy rozwijanie wychodzą na prowadzenie. To w tych właśnie obszarach następuje rozwój i to one świadczą o skuteczności managerskiej.

Podstawą do budowania indywidualnego podejścia do pracowników jest empatia, bo to dzięki niej potrafimy zrozumieć i uwzględnić potrzeby, emocje oraz intencje innych ludzi. Bycie empatycznym buduje relacje oparte na wzajemnym szacunku, zaufaniu i zrozumieniu. Empatia odgrywa kluczową rolę w budowaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z otoczeniem. Przydaje się nie tylko w życiu osobistym. Jest równie przydatna w obszarach zawodowych. Przy ogólnodostępnej wiedzy merytorycznej, to właśnie empatia może stanowić nadwyżkę i wspierać w osiąganiu sukcesów w pracy – managera, hr-owca czy handlowca.

Kim jest osoba empatyczna?

Osoby o wysokiej empatii charakteryzują się następującymi cechami:

  • potrafią trafnie rozpoznawać emocje u siebie i innych, dzięki czemu rozumieją intencje i ograniczenia, a co za tym idzie dostosowują swoje zachowania do indywidualnych sytuacji
  • są asertywne, wyrażają swoje uczucia i potrzeby w sposób nie naruszający emocji i granic drugiej strony, szanują prawa innych osób i jasno i transparentnie określają zasady i granice
  • doceniają różnorodność, inność, są otwarte, unikają uprzedzeń i stereotypów
  • potrafią słuchać innych z uważnością i zrozumieniem, dzięki czemu ich rozmówcy czują się szanowani i ważni
Co nam daje empatyczne podejście do innych?

W największym skrócie i uproszczeniu można powiedzieć – SPOKÓJ. A mam tu na myśli sytuacje, kiedy nie tracimy energii na roztrząsanie cudzych zachowań, nie odbieramy ich personalnie, nie budujemy w sobie negatywnych przekonań na temat innych ludzi. Moim zdaniem to naprawdę sporo, nie tylko w świecie biznesu, w naszej zwykłej codzienności także.

 

 

Scroll to Top